Erasmus+ – Împreună pentru inițiative antreprenoriale durabile în mediul rural

Sfârșitul de an școlar vine cu o veste excelentă pentru elevii și profesorii Liceul Tehnologic Vinga. S-au afișat rezultatele selecției naționale a propunerilor de proiecte de mobilitate de scurtă durată în domeniul Formare profesională runda 1 (KA122 VET), depuse la termenul limită 20 februarie 2024 -ERASMUS+.

Proiectul „Erasmus+ – Împreună pentru inițiative antreprenoriale durabile în mediul rural ”, propus de liceul nostru, s-a situat pe loc 3 în topul selecției, dintr-un total de 22 de unități de învățământ care au obținut aprobare pentru finanțare. Valoarea totală a finanțării obținute de Liceul Tehnologic Vinga este de 71990 de euro. Acest proiect va oferi oportunitatea ca elevii din clasele a X- a și a XI- a specilizarea ” Tehnician în activități economice ” din anul școlar 2024-2025 să desfășoare stagii de pregătire practică cu o durată de 3 săptămâni la instituții partenere din U.E.

Felicitări echipei de proiect director adjunct Lazar Ramona si director Gherghe Ioana Augustina.