Cum să acordăm primul ajutor

Proiectul PNRAS-3306 ” Școala locul unde sunt prietenii” oferă multe beneficii elevilor Liceului Tehnologic Vinga.

PROIECT DE ACTIVITATE PARTENERI

LICEUL TEHNOLOGIC VINGA si ASOCIAȚIA DE SALVARE ȘI PRIM AJUTOR ”ONE LIFE” ROMANIA

„E bine să te înduioșezi de nenorocirea prietenilor, dar e mai bine să le vii in ajutor.”

Voltair

PROIECT DE ACTIVITATE EXTRACURRICULARĂ

Activitatea 1.3.2 Realizarea de activități extrașcolare diverse care să îî atragă pe elevi

TEMA ACTIVITĂȚII: ″Cum să acordăm primul ajutor″

ȘCOALA: Liceul Tehnologic Vinga, Arad

CLASELE: V – VIII

ARGUMENT:

Accidentele, rănile şi bolile pot apărea pe neaşteptate. Ajutorul imediat depinde adesea de membrii familiei, colegi, cadre didactice sau trecători. Având cunoştinţe despre modul de acordare a primului ajutor, oricine poate fi de folos în asemenea situaţii. Acesta este scopul principal al proiectului nostru: să ştii să acţionezi corect şi util în situaţii neprevăzute.

Conştientizarea acestor lucruri a fost motivaţia principală care a pus bazele acestui proiect astfel încât să asigure dezvoltarea cunoştintelor în domeniul acordării primului ajutor de bază, precum şi conştientizarea elevilor cu privire la importanţa dobândirii acestor cunoştinţe.

SCOPURILE ACTIVITĂȚII:

• Însușirea cunostințelor de bază și a deprinderilor practice pentru acordarea corectă a primului ajutor și a celor de prevenire a accidentelor;
  • Lărgirea orizontului de cultură generală.
  • Dezvoltarea sentimentului solidarității umane față de cei aflați în suferință și a respectului față de alte persoane;
  • Dobândirea abilităților de utilizare practică a cunoștințelor teoretice din domeniul sanitar.

OBIECTIVE:

֍O1: Să înţeleagă necesitatea acordării primului ajutor;

֍O2: Să însușească deprinderile practice pentru acordarea corectă a primului ajutor;

֍O3: Să cunoască implicaţiile respectării regulilor de acordare a primului ajutor şi consecinţe ale nerespectării acestora.

ACTIVITĂȚI PROPUSE:

Elevii înscriși la această activitate, reprezentanți ai ASOCIATIEI DE SALVARE ȘI PRIM AJUTOR ”ONE LIFE” România, filiala Arad, împreună cu celelalte cadre didactice implicate, se vor familiariza cu principalele reguli de acordare a primului ajutor. Cu această ocazie elevii vor învăţat să transmită corect un mesaj la Numărul unic de urgenţă 112, să ia măsuri de autoprotecţie înaintea acordării primului ajutor, să evalueze nivelul de conştienţă al victimei, să măsoare pulsul, să ofere informaţii clare despre cazuri ipotetice de urgenţă şi să acorde primul ajutor în caz de:

• pierderea stării de constiență;
  • stop cardio-respirator;
  • hemoragii;
  • luxații, entorse;
  • arsuri (în caz de electrocutare sau insolație);
  • inec.

FINALITATEA ACTIVITĂȚII:

La final, după parcurgerea activităților, un număr de elevi și-au exprimat interesul să se pregătească și să se înscrie la Concursul pentru sănătate și prim ajutor „Sanitarii pricepuți” .